Vattenmassor hotar Brisbanes centrum
Krokodiler binds fast på djurpark I de värsta översvämningarna på 120 år hotade miljonstaden Brisbanes centrum att ställas under vatten på tisdagen. De australiska myndigheterna uppmanade tusentals invånare att ta till flykten.
Publicerad
Forsande vattenmassor från den översvämmade Brisbane-floden hade då nått förorterna. De som var kvar i staden försökte bädda in sina hus med sandsäckar och hamstrade matvaror.
Nyhetskanalerna rapporterade om den "inlandstsunami" av brunt flodvatten som svept bort människor, bilar och hus i Toowoomba, 11 mil väster om Brisbane. Minst tio omkom och över 70 saknades. Från hustak räddades över 40 människor med helikopter.
Efter kraftigt regnande sköljde en två meter hög våg över Toowoombas gator i måndags och tog med sig det mesta i sin väg - bilar och till och med hus flöt i väg som korkar. På tv-bilder kunde människor ses klamra sig fast vid telefonstolpar.
Värst på 50 år
Brisbane med två miljoner invånare är delstaten Queenslands huvudort och Australiens tredje största stad. I de värsta översvämningarna på 50 år i delstaten har hittills 14 människor bekräftats döda under de senaste två veckorna. Men myndigheterna befarar att betydligt fler kan ha omkommit infångade av vattenmassor i sina bilar eller hem.
Brisbanes borgmästare Campbell Newman sade på tisdagen att vattenmassorna hotar 15 000 människor och därtill byggnader och infrastruktur.
Enligt Newman är Brisbanes damm fylld till brädden och myndigheterna tvingas nu släppa på vattnet.
"Stanna inte"
Polisen bad alla som bor eller vistas nära Brisbane-floden i stadsdelen West-End att ta sig till mer höglänta områden. Evakueringar har också skett eller är på gång i flera drabbade förorter. "Stanna inte i era hem", var budskapet.
I djurparken Sunshine Coast höll personalen som bäst på att binda fast krokodilerna för att hindra dem från att rymma under störtfloden.
Svenskan Marie Bengtsson, som bor i förorten Mount Ommaney, cirka 1,5 mil från centrum, följer utvecklingen noga.
-Det som hände i Toowoomba i går där folk inte hann sätta sig i säkerhet var fruktansvärt, säger hon till TT.
UD uppmanar svenska turister att vara försiktiga och höra av sig till sina anhöriga så att de slipper oroa sig i onödan.
Oroande prognos
Flodkatastrofen i Australien tros bero på väderfenomenet La Niña.
-Översvämningarna har orsakats av vad som kan vara den kraftigaste La Niña vi upplevt sedan man började föra register mot slutet av 1800-talet, säger Neville Nicholls, forskare i miljövetenskap vid Monash-universitetet.
Olyckligtvis spås det regna mer än vanligt ända fram till mars, vilket kan vara förödande för redan regnmättade marker.
TT