"Vi känner inte längre igen Misrata"

Styrkor trogna diktatorn Muammar Kadaffi befinner sig nu inne i den hårt ansatta staden Misrata och attackerar butiker och bostäder, uppger en talesman för rebellerna för Reuters.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Nyhetsbyrån rapporterar också att Kadaffi-styrkorna använder stridsvagnar, granatkastare och raketdrivna granater i attacken mot staden.

-Det var urskiljningslöst och väldigt intensivt, berättade rebelltalesmannen Sami i telefon för Reuters om Kadaffi-styrkornas skjutande inne i centrala Misrata.

-Vi känner inte längre igen platsen. Förödelsen kan inte beskrivas.

Kadaffi-styrkorna drog under fredagen in i staden via Tripoligatan och ska enligt Sami ha plundrat och förstört allt som kom i deras väg.

-De riktar in sig på alla, inklusive civila. Jag vet inte vad jag ska säga. Måtte Gud hjälpa oss, sade han.

Även i Brega
Även från området kring oljestaden Brega rapporteras om strider mellan Kadaffis styrkor och rebeller.

Rebeller hindrade journalister och civila från att åka västerut från Ajdabiya, åtta mil från Brega. Exakt var frontlinjen gick och vem som kontrollerade Brega var oklart.

TT