Att blogga kan hjälpa tonåringar med ångest

Att blogga kan ha psykologiska fördelar för tonåringar med ångest, öka deras självkänsla och hjälpa dem i deras relationer till sina vänner, visar ny forskning.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

– Studien visar att dagboksskrivande och andra former av uttrycksfullt skrivande är bra metoder för att lätta på känslomässig stress och för att bara må bättre, säger studiens huvudförfattare, Meyran Boniel-Nissim, från University of Haifa, Israel.

– Eftersom tonåringar ändå är online, så innebär bloggandet att de kan uttrycka sig fritt samtidigt som de enkelt når ut till andra.

Bäst att dela med sig
Att blogga visade sig ha en större positiv effekt på ångestfyllda studenters välbefinnande än att bara uttrycka sin oro och sina bekymmer i en privat dagbok. Och om bloggen tillåter kommentarer så förstärks de positiva effekterna ytterligare, enligt studien.

– Även om mobbning och övergrepp på nätet är vanligt så såg vi att nästan alla kommentarer på våra deltagares bloggar var stöttande och positiva. Men det förvånade inte oss eftersom vi ser mycket av positiva och generösa meddelanden på nätet - man ger varandra stöd och råd, säger studiens medförfattare, Azy Barak.

Experimentet pågick i tio veckor
Forskarna valde slumpmässigt ut 161 gymnasieelever i Israel, 124 flickor och 37 pojkar med en genomsnittsålder på 15 år, som hade gått med på att fylla i ett frågeformulär om sina känslor och sociala relationer.

Studenterna som valdes ut hade höga poäng i enkäten, vilket visade att de alla hade någon form av ångest. Alla deltagare rapporterade att de hade svårigheter i sina relationer till vänner eller att de hade problem med att skaffa nya vänner. Forskarna bedömde sedan tonåringarnas självkänsla, deras vardagliga sociala aktiviteter och deras beteenden före, omedelbart efter och två månader efter experimentet.

Fyra grupper av studenter fick under experimentet skriva av sig på en blogg. Två av dessa grupper blev tillsagda att koncentrera sina inlägg på sina sociala problem, varav en grupp skulle öppna sina bloggar för kommentarer. De andra två bloggande grupperna fick skriva om vad de ville och även här skulle ena gruppen ha bloggar som läsarna kunde kommentera.

Ytterligare två grupper fungerade som kontrollgrupper och fick antingen skriva en privat dagbok om sina sociala problem eller inte skriva alls. Deltagarna i de bloggande grupperna blev tillsagda att skriva på bloggen minst två gånger i veckan under tio veckor.

Ju öppnare desto bättre
Fyra experter, med examen i rådgivning och psykologi, bedömde de bloggande studenternas sociala och emotionella tillstånd genom att läsa deras blogginlägg. Deltagarna bedömdes till exempel ha ett sämre socialt och emotionellt tillstånd om de skrev mycket om personliga problem eller dåliga relationer eller visade tecken på låg självkänsla.

Självkänslan, ångesten, det känslomässiga lidandet och det positiva sociala beteendet förbättrades avsevärt bland de som bloggade jämfört med studenterna som inte skrev någonting och de som skrev privata dagböcker. De bloggare som blev instruerade att skriva specifikt om sina svårigheter och vars bloggar var öppna för kommentarer förbättrades mest. Och resultaten höll fortfarande i sig vid uppföljningen två månader senare.

Den skeva könsfördelningen var en begränsning för studien och det behövs ytterligare forskning för att säkert kunna kontrollera skillnader mellan kön när det gäller bloggande. Men när forskarna analyserade resultaten utan att ta hänsyn till kön så fann de inga större skillnader mellan killarnas och tjejernas resultat.

Anders Nord
SVT Vetenskap