Hör ”rösten” från Mars
Nya bilder från Curiosity Nasa visar nu de första högupplösta färgbilderna från Mars, tagna av landaren Curiosity. Samtidigt fick jorden för första gången höra en människas röst från Mars - men inspelad på jorden.
Publicerad – Uppdaterad
130 fotografier från Curiosity har satts samman för att skapa ett svep från botten av en Mars-krater. I bakgrunden syns en bergstopp, 5.000 meter ovanför Curiositys bas.
Masrlandaren ska nu åka drygt nio kilometer till en plats som forskarna vill undersöka. Resan kommer att ta ett helt år. Forskarna har siktat in sig på en bergknalle där man väntar sig att finna spår av vatten.
Vi Nasas presskonferens i dag hördes också för första gången en mänsklig röst från Mars. Rösten kom från jorden via mars. Detta för att inspirera som Nasa uttryckte det.
Hör rösten och se bilderna i klippet ovan.