Hudceller kan bygga hjärna

Forskare vid Stanford University i Kalifornien har nu lyckats ta fram en metod för att skapa hjärnceller av hudceller. Än så länge gäller forskningen möss, men man tror att samma lösning ska kunna användas för människor.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Det handlar alltså om att kunna bygga upp och laga våra kroppar. Det är en typ av forskning som ofta kretsar kring så kallade stamceller. Stamceller är ju den typ av byggstenar som från början skapar våra kroppar - en typ av celler som i princip kan utvecklas till vilken kroppsdel som helst.

Kan laga kroppen
Försök med stamceller har tidigare använts för att på försöksstadiet laga kroppar som drabbats av såväl Parkinson som ögonsjukdomar. Men förhoppningarna är stora på stamcellernas möjligheter.

Stamceller är alltså i princip en flexibel modellera för att laga kroppar. De kan programmeras till att bli celler i en arm eller i en hjärna. Men den nya upptäckten handlar om att kunna omprogrammera helt vanliga hudceller till att bli olika typer av hjärnceller.

Virus omprogrammerar cellerna
För att lyckas med detta utsatte forskarna hudcellerna för ett konstruerat virus, som man lät infektera hudcellerna. Efter tre veckor hade viruset lyckats omprogrammera en tiondel av hudcellerna till föregångare till hjärnceller. För första gången har man på detta sätt lyckats skapa förstadiet till tre olika typer av hjärnceller: nervceller, astrocyter och oligodendrocyter.

– Vi är glada över utsikterna för potentiella medicinska användningen av dessa celler. Vi har visat att dessa celler kan integreras i en mushjärna, säger forskaren Marius Wernig som lett den nya studien.

Forskarna arbetar nu på att försöka upprepa försöken med mänskliga hudceller. Studien publiceras i veckans nummer av tidskriften PNAS.

Linus Brohult, SVT Vetenskap
linus.brohult@svt.se
twitter: @brohult