"Inget annat än en katastrof"

Professor Johan Rockström om åtgärdsplanerna för att minska utsläppen Nu kan vi se första resultaten efter klimatmötet i december. Bara två av tio av världens rikare länder har lämnat in åtgärdsplaner som är tillräckligt ambitiösa för att hålla temperaturen under 2-gradersmålet.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Köpenhamnsmötet ses av många i efterhand som ett stort misslyckande. Man kom inte fram till något bindande avtal om minskade utsläpp eftersom en handfull länder sa nej.

Däremot kom världens största utsläppsländer överens om en hemläxa, som skulle vara inlämnad senast den sista januari. Varje land skulle redogöra för sina egna planer på utsläppsminskningar. En dryg fjärdedel (55 länder) gjorde sin läxa.

– Ja, det är ju inget annat än en katastrof för klimatförhandlingarna i det här läget. Det är för tidigt att tolka varför det är så få som har lämnat in men det visar ju att "the Copenhagen Accord" - som läget är nu - att det råder en stor osäkerhet i vad det är värt i den fortsatta processen, säger professor Johan Rockström på Stockholm Environment Institute.

Sänkta ambitioner
De flesta länderna som lämnat in sina åtgärdsplaner står fast vid de utsläppsminskningar som de hade lovat innan klimatmötet i december men några har minskat sina ambitioner.

Sverige och EU hade till exempel lovat att minska sina utsläpp med 30 procent om man nådde en internationell överenskommelse i Köpenhamn. Nu blev det inget bindande avtal och då lägger vi oss på 20 procents minskning istället - fram till år 2020, jämfört med 1990 års nivå. Men Nya Zeeland tog det ett steg till. De lovar inga utsläppsminskningar över huvud taget innan världens länder enats om ett klimatavtal.

3 graders ökning
Climate Action Trackers är ett forskningssamarbete i Tyskland som har analyserat de första resultaten efter Klimatmötet i Köpenhamn. De visar att bara två av tio av världens rikare länder har lämnat in åtgärdsplaner som är tillräckligt ambitiösa för att hålla temperaturen under 2-gradersmålet. Något tvetydigt med tanke på att både 2-gradersmålet och hemläxan med åtgärdsplanerna står med i Köpenhamnsöverenskommelsen.

Sammantaget ger alla länders planer på minskade utsläpp en temperaturhöjning på över tre grader enligt Climate Action Trackers.

Stockholm Environment Institute och professor Johan Rockström har också tittat på åtgärdplanerna och kommer fram till samma resultat.

– En värld som överstiger tre grader i medeluppvärmning är inget annat än en global katastrof. För vi vet att om vi tittar en miljon år tillbaka så innebär skillnaden i tre grader faktiskt skillnaden mellan en istid och de varmaste perioderna vi har under den perioden. Så det är inga små saker att vi förändrar temperaturen med det stora gradantalet som det här skulle utgöra, säger Rockström.

Positivt är att många länder kan tänka sig att minska sina utsläpp ytterligare - om andra länder gör detsamma. Dessa planer räcker inte heller för att nå 2-gradersmålet men det tyder på att det kan gå lättare att nå ett nytt klimatavtal vid nästa försök, i Mexiko i slutet av året.

Maldiverna och Costa Rica ligger långt före alla andra länder när det gäller utsläppsminskningar och planerar att vara klimatneutrala till år 2020. Även Norge, Japan och Brasilien ligger bra till när det gäller att nå 2-gradersmålet.

Ryssland höjer sina ambitioner en aning medan Canada minskar sina. USA ska minska sina utsläpp med 17 procent jämfört med nivåerna 2005 (motsvarande 3 procent jämfört med 1990). Båda bjässarna USA och Kina har otillräckliga åtgärdsplaner men EU kan nå "tillräckligt bra" om vi lägger oss på 30 procents minskning istället för nuvarande 20. Men då krävs alltså ett nytt avtal.

Mer om åtgärdsplanerna ser du i Vetenskapens värld 20.00 SVT2

Anders Nord