WHO: Riskgrupper ska ha virushämmande

Personer som riskerar att drabbas av allvarlig sjukdom på grund av svininfluensan ska ha virushämmande läkemedel så snabbt som möjligt om de utvecklar symtom, skriver WHO i ett pressmeddelande.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Det gäller exempelvis personer med hjärt-kärlsjukdomar eller lungsjukdomar.

Viruset A(H1N1) är ganska stabilt. Hittills har bara 28 fall av resistens mot läkemedlet Tamiflu rapporterats i världen, och inget fall av resistens mot läkemedlet Relenza.

Uppmärksamma resistensutveckling
Men eftersom ökad användning leder till ökade risker uppmanar WHO världens läkare att vara extra uppmärksamma på möjlig resistensutveckling, särskilt i två fall.

Dels gäller det behandling av personer med kraftigt nedsatt immunförsvar som redan tidigare har behandlats med Tamiflu. Dels gäller det behandling av personer som behandlas i förebyggande syfte, exempelvis om en anhörig har insjuknat, och som trots detta utvecklar symtom på influensa.

Inte i förebyggande syfte
WHO rekommenderar inte virushämmande läkemedel i förebyggande syfte, inte ens för personer i de medicinska riskgrupperna. Det är bättre att avvakta eventuella symtom hos dem som utsätts för smitta, skriver WHO. Men om och när symtomen kommer är det tidig behandling som gäller.

TT