Flera trafikolyckor i länet
Trafikolyckor Det har skett ett flertal trafikolyckor i länet under onsdagseftermiddagen och början av kvällen. Bland annat så körde en personbil ner i ett vattenfyllt dike vid Brattfors, utanför Nordmaling.
Publicerad – Uppdaterad
Enligt polisen var det från början oklart vem som kört bilen, polisen hittade nämligen ingen person kvar på platsen. Bilägaren har senare pratat med polisen och berättat att en anhörig kört bilen och att hon är oskadd och hemma i sin bostad. Polisen ska nu kontakta bilföraren för att höra vad som har hänt.
Strax innan klockan 17:00 på onsdagskvällen körde en bil av vägen i Täfteå. Enligt polisen ska bilen ha halkat av vägen och hamnat på taket i diket. Det ska vara väldigt halt på olycksplatsen. Ingen person ska ha skadats.
Cirka femton minuter senare inträffade en trafikolycka i Skellefteå i höjd med brandstationen på onsdagskvällen. Räddningstjänst är på väg till platsen. Enligt polisen ska förare och passagerare må bra med tanke på omständigheterna och kommer föras till sjukhus för kontroll.
En lastbil med släp har kört ner i diket på E4:an vid Ansmark strax efter halv sex tiden. I nuläget är det oklart om det finns några personskador. Räddningstjänst är på väg till platsen.