Laurells medaljdrömmar krossade
Det blev en tung förlust för Anna Laurell mot amerikanskan Clarissa Shields i kvartsfinalen i 75 kilos-klassen. Slutresultatet blev 18-14. -Jag är helt tom inombords, säger hon efteråt.
Publicerad – Uppdaterad
Svenskan började fint och fick in en uppercut med högern och ledde med 4-2 efter första ronden. Men intensiva Shields surrade som en bålgeting och fick in träffar från båda håll.
Laurell ledde trots det efter halva matchen med 7-6 efter att hon väntat ut slagattackerna. Men sen tröttnade svenskan.
Åkte på räkning
32-åringen hade svårt att hänga med i 17-åriga Shields snabba fotarbete och åkte på tunga slag. Efter tredje ronden stod det 12-12 och Laurell drabbades även av en räkning.
I fjärde ronden sluggade amerikanskan vilt och Laurell åkte på en stenhård vänsterkrok. Laurells attacker slutade oftast med bara ett slag. Shields vann sista ronden med 6-2.
-Hon var lite snabbare än mig helt enkelt, sammanfattar Anna Laurell förlusten.
Sista chansen försvann
Nästa OS i Rio 2016 är 32-åriga svenskan för gammal för att delta. Åldersgränsen för amatörboxning är 34 år.
Det är oklart om hon kommer att satsa på att bli proffs. Klart är i alla fall att hon i höst går tillbaka till sin doktorandtjänst i kemi på Kungliga Tekniska Högskolan.
-Jag har sagt till min chef att jag börjar jobba i september. Jag får ta det som det kommer.