”Mina resultat får tala för sig själva”
LaShawn Merritt har lämnat dopningshistorien bakom sig. Nu ligger allt fokus på att försvara guldet på 400 meter vid sommarens OS i London. -Jag tränar för att vinna. Guldet är vad jag vill ha, säger han till SVT Sport.
Publicerad – Uppdaterad
I april 2010 erkände LaShawn Merritt att han använt ett penisförstorande medel som innehöll två dopningsklassade substanser. Merritt sa att han hade varit ovetande om att medlet var förbjudet men stängdes av 21 månader från allt tävlande.
-Jag är bara människa. Människor gör misstag, säger han i en intervju med SVT Sport.
Han gjorde comeback lagom till VM 2011, där han sprang hem silvermedaljen bakom Kirani James, Grenada.
-Mina resultat får tala för sig själv, säger Merritt.
Nu vill han lyckas med det som ingen annan, förut Michael Johnson, har gjort. Nämligen försvara sitt olympiska guld på 400 meter.
För att lyckas med det fokuserar han nu på att bli snabbare i loppets slutfas.
-Jag är den snabbaste 400-meterslöparen i världen de 200 första meterna. Att komma ur blocken är inga problem för mig. Det handlar om hur jag avslutar loppen. Min fart finns där. Det handlar om att vara mentalt redo, fokusera och avsluta bra.