Helgesson bröt foten

Skadades precis som i OS 2008 Therese Islas Helgeson bröt benet i premiärmatchen mot Danmark och precis som i OS 2008 får hon lämna turneringen i förtid.

Publicerad – Uppdaterad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Tio minuter in i handbollsdamernas match mot Danmark halkade Therese Islas Helgesson och vred till foten. Högernian bars direkt ut på bår och fördes till sjukhus. En röntgenundersökning visade att svenskan ådragit sig en fraktur på fotleden, och hennes OS är över.

OS i London är det andra OS den skadeförföljda Islas Helgesson missar - även i Peking 2008 skadades hon redan i gruppspelet. I senaste VM-turneringen tvingande en bristning i vaden henne att åka hem i förtid.

Esbjergs Angelica Wallén kallas in som ersättare under morgondagen och kan spela redan i måndagens match mot Norge.

Förbundskapten Per Johansson säger till TT att Islas Helgesson kommer att saknas.

-Det är en av våra mest vältränade och seriösa spelare. Klart att hon har betydelse eftersom hon ingår i startuppställningen.

-Kan man ha så mycket otur? frågar sig Per Johansson.

I och med kvällens förlust krävs minst två segrar av Sverige för att kunna nå kvartsfinal. Härnäst väntar Norge.