Jonas Karlsson riktar skarp kritik mot SOK
SVT:s krönikör Jonas Karlsson är irriterad på Sveriges olympiska kommitté.
Publicerad – Uppdaterad
SOK har fått mycket kritik på sociala medier för att de inte tagit ut vissa friidrottare. Jonas Karlsson säger vad han tycker i frågan.
–Skulle alla länder resonera som Sveriges olympiska kommitté så skulle det bli väldigt små och tråkiga startfält i OS, säger han.
–Jag tycker att ett häckförsök är mycket roligare om Philip Nossmy är med och tävlar. Men så tycker ju uppenbarligen inte Sveriges olympiska kommitté, fortsätter Karlsson.
SOK:s ordförande Stefan Lindeberg ger också sin syn på saken. I en del idrotter tycker han ribban är för högt satt och i andra är det tvärtom.
–Vårt jobb är att försöka hålla en jämn nivå på truppen och därför så jobbar vi med en likvärdig standard ribba mellan idrotter, säger Lindeberg.