OS 1952: Svenska medaljörer

Svenska medaljörer vid OS 1952 - listade i bokstavsordning.

Ann Sofi Pettersson Colling Saltin Gymnastik (Lag med Handredskap) Guld

Axel Grönberg Brottning (Grekisk-romersk, mellanvikt 87 kg) Guld

Bengt Ljungqvist Fäktning (Värja lag) Silver

Bernd-Otto Rehbinder Fäktning (Värja lag) Silver

Bertil Antonsson Brottning (Fristil, tungvikt +97 kg) Silver

Carl Forsell  Fäktning (Värja lag) Silver

Carl Erik Ohlsson Segling (5,5-metersklassen) Brons

Claes Egnell Modern Femkamp (lag) Silver

Erland Almqvist Segling (Drak-klassen) Silver

Evy Berggren-Westerberg Gymnastik (Lag med Handredskap) Guld

Folke Frölén Ridsport (Dressyr Lag) Guld

Folke Wassén Segling (5,5-metersklassen) Brons

Genhäll Persson Ridsport (Dressyr Lag) Guld

Gert Fredriksson Kanot (K-1 1 000 m) Guld

Gert Fredriksson Kanot (K-1 10 000 m) Silver

Gun Röring Lindh Gymnastik (Lag med Handredskap) Guld

Gunnar Åkerlund Kanot (K-2 10 000 m) Silver

Gustaf Jansson Friidrott (Maraton) Brons

Gustaf Adolf Boltenstern Ridsport (Fälttävlan lag) Guld

Gustav Freij Brottning (Grekisk-romersk stil, lättvikt 70 kg) Silver

Göran Larsson Simning (4x200 m frisim) Brons

Gösta Andersson Brottning (Grekisk-romersk stil, lättvikt 70 kg) Silver

Göta Pettersson Gymnastik (Lag med Handredskap) Guld

Hans Liljedahl Sportskytte (Lerduvor 200 skott) Brons

Hans von Blixen-Finecke Ridsport (Fälttävlan lag) Guld

Hans von Blixen-Finecke Ridsport (Dressyr Lag) Guld

Hans Wetterström Kanot (K-2 10 000 m) Silver

Henri S:t Cyr Ridsport (Fälttävlan lag) Guld

Henri S:t Cyr Ridsport (Dressyr Lag) Guld

Hjördis Nordin-Hallquist Gymnastik (Lag med Handredskap) Guld

Ingemar Hedberg Kanot (K-2 10 000 m) Silver

Ingemar Johansson Boxning (Tungvikt) Silver

Ingrid Sandahl-Sundell Gymnastik (Lag med Handredskap) Guld

John Mikaelsson Gång (10 000 meter) Guld

Karin Lindberg-Lindén Gymnastik (Lag med Handredskap) Guld

Karl-Erik Nilsson Brottning (Grekisk-romersk stil, 97 kg) Brons

Knut Holmquist Sportskytte (Lerduvor 200 skott) Silver

Lars Glassér Kanot (K-2 1 000 m) Silver

Lars Hall Modern Femkamp (lag) Guld

Lars Hall Modern Femkamp Silver

Lennart Magnusson Fäktning (Värja lag) Silver

Magnus Wassén Segling (5,5-metersklassen) Brons

Olle Anderberg Brottning (Fristil, lättvikt 70 kg) Guld

Olle Sköldberg Sportskytte (Löpande hjort 50 enkelskott och 25 dubbelskott) Silver

Olof Stahre Ridsport (Dressyr lag) Guld

Per Berlin Brottning (Fristil lätttvikt 70 kg) Silver

Per Carleson Fäktning (Värja lag) Silver

Per Gedda Segling (6-metersklassen) Silver

Per-Olof Östrand Simning (400 m frisim) Brons

Ragnar Lundberg Friidrott (Stavhopp) Brons

Richard Sarby Segling (5,5-metersklassen) Brons

Sidney Boldt-Christmas Segling (Drak-klassen) Silver

Stig Sjölin Boxning (Mellanvikt) Brons

Sven Fahlman Fäktning (Värja lag) Silver

Svenska landslaget, Fotboll Brons

Torsten Lindqvist Modern Femkamp  Silver

Vanja Blomberg-Webjörn Gymnastik (Lag med Handredskap) Guld

Viking Palm Brottning (Fristil, lätt tungvikt 97 kg) Guld

William Thoresson Gymnastik (Lag med Handredskap) Guld