Scanpix
Bild 1 av 2 Foto: Scanpix
Bild 2 av 2 Visa bildtext Viktoria Carlerbäck

SVT:s expert: Stora medaljchanser

SVT:s expert i fälttävlan, Viktoria Carlerbäck, tror att Sverige har stora möjligheter till medalj när fälttävlingen idag avslutas med banhoppning. Sara Algotsson-Ostholt ligger i delad ledning, och Sverige ligger trea i lagtävlingen. –Vi har stora medaljchanser om det blir en normal prestation, säger Carlerbäck.

Publicerad – Uppdaterad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Måndagen var en kanondag för svenskarna i fälttävlan. I terrängen gick Sara Algotsson-Ostholt upp i delad ledning tillsammans med Ingrid Klimke, efter att hon lyckats undvika att riva några hinder, och dessutom klarade tidsgränsen med 0,7 sekunders marginal.

–Jag är full av förväntningar. Vi har stora medaljchanser om det blir en normal prestation, säger Carlerbäck.

I laghoppningen startar Algotsson-Ostholt sist (i och med att hon nu leder), och det innebär en stor press om konkurrenterna hoppat bra.

–Saras nerver höll inte riktigt på EM, jag hoppas att de gör det nu. Det kan bli så att hon har en väldig press på sig, säger Carlerbäck.

Hur bra är Klimke?

–Hon är normalt sett svag i hoppningen, det brukar bli minst två rivningar, säger hon.

I lagtävlingen  ligger Sverige trea (131,40 poäng), Storbritannien (130,20 p). Leder gör Tyskland (124,70 p).

–Vi har god chans även där. Wega (Algotsson-Ostholts häst) och Mister Pooh (Niklas Lindbäcks häst) är normalt felfria, säger hon.

Jan Jönsson tog OS-brons i München 1972. 40 år senare tror han att det är dags för nästa svenska framgång i fälttävlan.

–Jag tror Sara tar medalj, säger han till TT.

Nu ser han fram emot en ny svensk medalj.

–Hon gjorde en fantastiskt bra ritt, jättebra. Hon skötte matchningen perfekt. Vi sade åt våra ryttare att rida lite lugnt i 500 meter efter uthoppet någonstans efter sex och en halv minuts ridning och sedan gasa på. Det gjorde ryttarna jättebra, säger Jönsson.

Förbundskaptenen Gunilla Fredriksson är stolt och imponerad av sitt lag. Hon ser framemot matchen med skräckblandad förtjusning.

–Det blir en väldigt nervös hoppning, säger hon till TT.

–Det är väldigt mycket nerver. Wega är en skicklig hopphäst, Mister Pooh är också en bra hoppare, fortsätter Fredriksson.

Svennerståls Shamwari är inte lika erfaren, men har överraskat stort hittills. Ekipaget klarade nästan tidsgränsen i terrängritten.