Alingsås körde över Redbergslid
Alingsås fullkomligt körde över Redbergslid och vann med hela 31-22 efter bra spel över hela planen.
Publicerad – Uppdaterad
Målvakten Mikael Aggerfors hade en riktigt bra dag när han storspelade mellan stolparna. Därmed fick Alingsås i gång kontringsspelet och gjorde enkla mål mot ett uddlöst Redbergslid. I början av andra halvlek ryckte Alingsås från 15-10 till 21-11 och matchen var avgjord.
–Det var ganska bra faktiskt. Vi hade bra koll på dem och vi är väldigt bra när vi får till det, säger Aggerfors till SVT Sport.
Marcus Dahlin i Alingsås var bra och stod för sju fullträffar. Redbergslid vann senast med tio bollar mot topplaget Guif men i dag stämde inte mycket för göteborgarna.
–Det är väl handbollen som är sådan. Det är svårt att sätta fingret på vad det är, den som visste det hade vunnit alla matcher, säger RIK:s Lasse Bernhardsson besviket efter matchen.