Dackarna överlägsna Västervik

Dackarna hade inga problem med att besegra Västervik i den första kvartsfinalen i SM-slutspelet i speedway och kunde vinna med 53-37. -Jag är väldigt nöjd med insatsen, säger Dackarnas lagledare Mikael Karlsson.

Publicerad – Uppdaterad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Hemmalaget tog direkt initiativet i matchen, påhejat av 3 581 åskådare. Efter sex heat stod det 25-11 och Västervik var ett uppgivet lag.

Dackarnas främste förare för kvällen var dansken Michael Jepsen Jensen. Han körde in imponerande 14 poäng.

Bäst i Västervik var polske Tomasz Jedrzejak, på 10 poäng. Andra kvartsfinalen går nästa tisdag. Då måste Västervik höja sig en nivå för att inte bli utslaget.

-Jag är väldigt nöjd med insatsen, men tar inte ut något i förskott. Killarna kör på många olika ställen och en skada skulle kunna ställa till det, säger Dackarnas lagledare Mikael Karlsson.