DC-laget slipper Nalbandian
Argentina ser ut som ett allt överkomligare motstånd för det svenska Davis Cup-laget. Nu står det klart att David Nalbandian skadat sig och inte spelar.
Publicerad
Förra veckan kom beskedet att världsfemman Juan Martin del Potro drabbats av en handledsskada. I natt tvingades Nalbandian, som just gjort comeback efter skadefrånvaro, dra sig ur hemmaturneringen i Buenos Aires med en muskelskada. Ett svårt avbräck för Argentina, som hoppats på sin tidigare världstrea och Wimbledonfinalist.
Motståndet i Kungliga tennishallen i Stockholm om två veckor ser nu betydligare lättare ut: Juan Monaco (rankad 27:a), Horacio Zeballos (52), Leonardo Mayer (72) samt Eduardo Schwank (81).
Svenskt favoritskap
Robin Söderling blir nu storfavorit i båda sina singlar. Sverige får dessutom bära favoritskapet i dubbeln med Simon Aspelin och Robert Lindstedt. Alternativt att en av dem spelar ihop med Söderling, precis som man gjorde i mötet mot Rumänien förra hösten.
Andrasingeln får antingen Joachim Johansson eller Andreas Vinciguerra ta hand om.
Seger innebär kvartsfinalspel och hemmamatch i juli, troligtvis mot Ryssland som är storfavorit mot Indien.
SVT/TT