Debutant skrällde i discathon

Fredrik Gustavsson svarade för en succéartad SM-debut i frisbeens discathon vid SM-veckan i Malmö. Han vann överlägset.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Fredrik Gustavsson från Värnamo har flera SM-guld i ultimate. Men i dag ställde han upp i discathon för första gången. Han tog täten direkt, klarade alla hindren på första försöket och vann sensationellt.
Han var med sina 5.54 långt före sina konkurrenter. Tvåan, Johan Josjö, Uppsala, var över minuten.

Fjolårsmästaren missade
I discathlon ska frisbeen färdas runt en bana och ta sig genom ett antal hinder. SM-banan på Bulltofta var 1,1 kilometer.
Det gäller att vara snabb, konditionsstark och pricksäker.

Fjolårsmästaren Nicklas Berghamn, även han från Värnamo, var med i medaljstriden in i det sista. Han hade silverläge när han drog iväg ett långt kast mot sista hindret, ett fotbollsmål. Men frisbeen gick över - och därmed försvann medaljchansen.

...men fick revansch
Istället tog Josjö silvret på 7.02, sekunden före trean Dieter Johansson, Värnamo.

Även discgolfen avgjordes i dag. Där fick Berghamn lite revansch, genom att bli tvåa, bakom Södertörns Thomas Jonasson.

Premiärdagens tredje och sista frisbeegren, fristil, vanns av Linköpingsduon Stefan Karlsson och Joakim Arveskär.

Ulf Nilsson
Maria Wallberg