Djokovic i final efter rysarrepris

US Open-semifinalen mellan Novak Djokovic och Roger Federer blev en repris på förra årets superdrama. Och precis som då stod Djokovic som segrare efter ett drama. -Det här var en av mina största segrar, säger serben.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Precis som semifinalen mellan dem två 2010 gick det till fem set även i år. Precis som då så hade Federer matchbollar, och precis som då så plockade Djokovic fram det bästa när det krävdes som mest.

Lade i en högre växel
Trots underläge med 0-2 i set, och 3-5 i det femte vände Djokovic och vann med siffrorna 6-7, 4-6, 6-3, 6-2, 7-5.

Efter två tuffa inledande set lade Djokovic i en högre växel i början av det tredje. Han kom åt Federer i dennes servegame och började dominera grundslagsduellerna. I det fjärde setet såg schweizaren mest ut att vänta in ett femte och avgörande.

Satsade allt på ett kort
Och när det väl kom såg schweizaren beslutsam ut. Federer fick ett servegenombrott och gick fram till 5-3 och egen serve. Då tog matchen en ny vändning.

Djokovic satsade allt på ett kort och lyckades med några bländande chansningar till slag rädda två matchbollar och bryta tillbaka. Den medgången blev matchavgörande visade det sig.

Djokovic höll serve till 5-5. Bröt Federers serve på nytt till 6-5 och servade sen hem setet och matchen.

-Det här var årets största seger för mig, och en av de största i min karriär, säger Djokovic till Eurosport direkt efter matchbollen.

I finalen, som flyttats fram till måndag, väntar Rafael Nadal.

Christoffer Brandt