"En fruktansvärt dålig tid"
Stefan Nystrand åkte ut redan i försöken på 100 meter fritt i sim-VM. -En fruktansvärt dålig tid. Jag är besviken, det är inte alls bra, säger Stefan Nystrand till SVT efter att ha slutat på 32:a plats.
Publicerad
Nystrands krafter försvann på andra längden och hans tid 49,80 var 87/100 från avancemang.Han har svårt att förklara att tiden som är nära en halv sekund över hans årsbästa.
-Jag har faktiskt ingen aning. Det har känts bättre och bättre och rent tekniskt kändes det bra. Jag får analysera det här.
Den analysen gör han tillsammans med sin coach. Värt att notera är adock att Stefan Nylstarnd främst satsat inför att simma den kortare distansen 50 meter, och den kvarstår på schemat.
-Självklart är jag besviken över att ha åkt ut men hade det varit på 50 meter hade det känts värre, nu får jag släppa detta och ladda om.
Även svensken Simon Sjödin slogs ut under nattens försök på sin distans 200 meter medley.
Henrik Hjelmberg