Federer till semi utan setförlust

Roger Federers brutala form på gräs håller i sig. På onsdagen spelade schweizaren sig fram till semifinal i Wimbledon då kunde varken Mario Ancic eller ett skyfall stoppa honom.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Frågan är vem som har trollformeln, vem som kan stoppa Roger Federer från att ta sin sjätte raka Wimbledonseger och därmed passera Björn Borg i historieböckerna.

På onsdagen fick tennispubliken i Wimbledon i alla fall veta att kroatiske Mario Ancic inte kan trolla. Federer vann övertygande kvartsfinalen med 3-0 i set, 6-1, 7-5, 6-4, och kommer att ställas mot förre ryske världsettan Marat Safin i semifinalen.

Safin, som är i sin första Grand slam-semifinal på tre år, vann sin kvartsfinal mot spanske Feliciano Lopez med 3-6, 7-5, 7-6, 6-3.

Federer, som inte missat en semifinal i en Grand slam-tävling sedan Paris 2004, var lättad efter segern mot Ancic.
-Jag servade fantastiskt bra i dag, vilket är viktigt mot en spelare som Mario, sade Federer efter sina 15 ess.

-Det blev en tuff dag. Jag startade matchen väldigt bra men när regnavbrottet kom fick jag försöka att hitta tillbaka igen, och jag lyckades. Det är ett privilegium att få spela semifinal här, jag ser fram mot utmaningen.

24-årige Ancic, som var den senaste spelaren som slog Federer på gräs i Wimbledon 2002, har en bit kvar till topp-tio-placeringen igen.

Federer fortsätter dock att ha ett otroligt starkt facit på gräs. Segern på onsdagen innebar schweizarens 64:e raka på gräs. I första set lekte han med Ancic och setet var över efter bara 20 minuter.

Regnavbrottet stoppade matchen i två timmar, sedan behövde världsettan inte ens 1,5 timme på sig för att avancera ett steg närmare finalen.

TT