AIK laddar för Europa League. Scanpix
AIK laddar för Europa League. Foto: Scanpix

Napoli och PSV väntar för AIK

Stormöten väntar för AIK i Europa League.

Publicerad – Uppdaterad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

AIK – som sensationellt slog ut CSKA Moskva i sista kvalomgången –hamnade i samma grupp som PSV Eindhoven, Napoli och Dnipro när Europa League i dag lottades.

– Vi känner oss inte slagna på förhand av nåt av lagen, säger sportchefen Jens T Andersson till TT.

– Lag från öst är oftast bättre än vi i Sverige vet om. PSV är spännande, återigen ett lag med A-landslagsspelare från Sverige, precis som CSKA Moskva. Det ska bli kul att mäta sig med dem.

-Det känns som en rolig lottning, det är två stora lag och ett som man inte vet så mycket om. Napoli är väl den stora smällen, säger Niklas Backman till Aftonbladet.

-Jag har ingen aning vilka det är. Italiensk fotboll är inte min grej, säger Nils-Eric Johansson om att få stöta på bla Napolis Ednison Cavani.

Gruppspelet för de 48 lagen i tolv grupper inleds 20 september och finalen den 15 maj spelas på Amsterdam Arena i Holland.