Allegri: "Zlatan är väldigt ivrig"

I kväll är det dags för supermötet på San Siro mellan Milan och Barcelona. Zlatan Ibrahimovic var skadad när lagen möttes på Camp Nou den 13 september, en match som slutade 2-2, men spelar i kväll.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

-Zlatan är samlad och lugn och som alla andra väldigt ivrig på att spela den här matchen, säger Milans tränare Massimiliano Allegri enligt TT.

-Jag kommer inte att sätta tyglar på honom (Zlatan), fortsätter Allegri.

Många har spekulerat i om, och i sådant fall på vilket sätt, Zlatan kommer att hälsa på Barcas tränare Pep Guardiola. Oavsett hur det blir med den saken betonar Zlatan att han är lättad över att han skrev på för Milan inför förra säsongen.

-För mig och alla inblandade parter var det den bästa lösningen. Här kände jag mig hemma från första dagen, säger Zlatan.

Både Milan och Barcelona är klara för åttondelsfinal, men om Milan vinner har man ett guldläge att även vinna gruppen vilket troligen ger en lättare lottning i åttondelen.

Erik Aldaeus