Andersson tveksam till Mourinho-möte
Inters coach José Mourinho kommer till EM-kvalmatchen mot Ungern på onsdag, men det önskade mötet med Lars Lagerbäck riskerar han missa.
Publicerad
-Han är väl så smart att han förstår att vi inte har tid till det innan. Vi tränar och hålller på med en match. Men finns det tid efteråt så är det jättebra om vi kan träffas, säger Andersson.
Ett problem är att enligt italiensk press så kommer Mourinho och Zlatan åka till Italien direkt efter matchen.
Mourinho har tidigare uttryckt en önskan att få prata med Lars Lagerbäck om hur man ska handskas med Zlatans spel i landslaget och Inter.
-Jag åker till Sverige nästa vecka för att se Sverige-Ungern. Om Lagerbäck har tid skulle jag gärna vilja träffa honom under några minuter, sa Mourinho till Aftonbladet.
Nu verkar mötet bli inställt.