Barcelona erbjuder Henke nytt kontrakt

Allt är inte elände för knäskadade Henrik Larsson. Barcelona vill ge "Henke" en chans att komma tillbaka till toppfotbollen. -Jag är verkligen smickrad, sade han om det erbjudande om förlängning av kontraktet som han fick på tisdagen.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Det var FC Barcelonas ordförande Joan Laporta som erbjöd svensken en kontraktsförlängning på tisdagen. Det kontrakt som Larsson skrev med den spanska stjärnklubben i somras löd på ett år med optionsrätt på ytterligare ett år.

-Jag har erbjudit en kontraktsförlängning så att han inte behöver oroa sig över det i ett läge när han redan har det svårt, sade Laporta.

Beskedet bidrog till att Henrik Larssons humör var betydligt bättre på tisdagen, dagen efter det dystra beskedet om att hans knäskada var mycket värre än vad som först sades.

Värmande erbjudande
-Det här betyder enormt mycket både för mig och min familj och jag är verkligen tacksam över ordförandens erbjudande att förlänga kontraktet, sade Larsson på FC Barcelonas hemsida.

-Jag känner mig mer uppåt i dag. Det är en allvarlig skada jag har fått, men det är en del av spelet. Fotboll är ett fysiskt spel och det här är sådant som kan hända. Jag vet att man kan råka ut för sådant här och jag är redo att ta itu med det och fortsätta med optimism.

Larsson var rejält deppig då det stod klart att hans ledband i knäet var av och att det tar minst sex månader innan han kan vara tillbaka. Ännu på tisdagen var han själv oviss om hur skadan ska behandlas.

-Det viktigaste nu är att försäkra mig om att mitt knä blir bättre. Jag måste tala med läkare och ta rätt beslut om min rehabilitering och hur vi ska gå till väga med den, sade Larsson.

Operation i Colorado?
Expressen och Aftonbladet skriver att den amerikanske knäspecialisten Richard Steadman, som opererat bland andra Pernilla Wiberg, Ronaldo, Alessandro del Piero och Giovanni van Bronckhorst, lär vara aktuell om Larsson väljer att opereras.

-Vill han komma tillbaka så har han all chans, eftersom han också åkt till en så bra läkare, sade Pernilla Wiberg till Aftonbladet.

Barcelonas tränare Frank Rijkaard har låtit Henrik Larsson vara med i tio ligamatcher, totalt 514 spelminuter och fyra matcher i Champions League, 141 minuter. Han har gjort fyra mål, varav tre i ligan.

TT