Malmö sätter press på guldrivaler
Malmö vann med 3-1 mot Djurgården efter två mål inom 87 sekunder i andra halvlek.
Publicerad – Uppdaterad
Två mål inom 87 sekunder i början av den andra halvleken gav Malmö segern mot Djurgården med 3-1. Därmed gick MFF upp i tillfällig serieledning och sätter press på guldkonkurrenterna.
Tokelo Rantie svarade för ett par svettiga dribblingsnummer innan han avslutade. Markus Halsti dök upp på returen och satte 2-1. Halvannan minut senare kom Jiloan Hamad igenom, efter fint förarbete av den kylige 1-0-målskytten Simon Thern, och satte 3-1 från nära håll.
Malmös tränare Rikard Norling kan under helgen dra sig tillbaka och invänta guldkonkurrenternas drag.
-Det är en förusättning att man vinner matcher på slutet, men vi är med, säger Norling till C More om guldstriden. Det såg inte helt stabilt ut efter den första halvleken där Dif stod emot bra.
-Vi var väldigt missnöjda i paus. Den var inte bra på något sätt men det är något man får acceptera och inte ta så hårt, funderar Norling.
-Andra halvlek var bra och vi skapade många chanser och vann välförtjänt.
MFF föll tillbaka efter bra inledning
I mitten av den första halvleken tog Malmö FF ledningen mot Djurgården med 1-0. Simon Thern placerade från sin vänsterposition bollen i det bortre krysset, vackert med precision.
Bara ett par minuter senare kvitterade Dif. MFF fick inte bort bollen från eget straffområde och Peter Nymann Mikkelsen kunde helt omarkerad smälla in en höjdboll som studsade fram till honom.
Det blev alldeles tyst bland den stora sjungande MFF-publiken efter 1-1.