Elmanders axel ska röntgas

Johan Elmander är osäker startande inför ödesmatchen mot Malta i VM-kvalet i Göteborg på onsdag.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

-Om det hade varit match i dag så hade jag inte kunnat spela. Jag kan knappt lyfta på högerarmen, säger Elmander till SVT Sport.

Boltonanfallaren tog det försiktigt på träningen och joggade enbart efter smällen han fick i axeln mot Danmark, där han byttes in, i lördags. Han ska röntgas senare i kväll. Enligt förbundskapten Lars Lagerbäck behöver Elmander kunna gå för fullt på tisdagens träning för att komma ifråga för start mot Malta.

Mikael Nilsson deltog inte alls i träningen - han har ljumskproblem.

Tobias Hysén, inkallad till truppen efter att Henrik Larsson lämnade på grund av ett dödsfall i familjen, var med på dagens träning. Han anslöt till truppen sent på söndagskvällen efter att ha avbrutit semestern.

Vad det gäller alternativet bredvid Zlatan i anfallet så framstår Marcus Berg eller möjligtvis Viktor Elm som främsta kandidater, med Tobias Hysén som outsider.