Experterna tror på nytt MFF-guld
Vi hör dem, vi ser dem och ska vi också tro dem blir det så här: Malmö FF vinner igen och allsvenskan blir bättre än på länge. Men för Gefle blir den en pina.
Publicerad
Radiosportens Ralf Edström, SVT:s Thomas Wernerson, TV 3/Viasats Thomas Nordahl och Kanal 5:s Pelle Blohm har många gemensamma nämnare.
De har spelat allsvenskt. De kan fotboll. De är inte rädda för att säga vad de tycker. Och tycker gör de, mycket och gärna och inte nödvändigtvis lika.
Men på en punkt är fyra av landets främsta expertkommentatorer ganska överens. Efter några svaga år kan allsvenskan 2005 bli den roligaste på länge.
Vi samlade dem till ett samtal inför premiären. Här är frågorna och svaren:
* Vinner Malmö FF igen?
Ralf E: -Det går inte att komma ifrån att Malmö är klara favoriter med det material de har. Det ser väldigt lovande ut för dem. De har spelare för många positioner och kan göra om i laget om de behöver. Göteborg är hetast att utmana. Blåvitt har värvat vettigt, satsat lite mer.
Thomas W: -Ja, troligen. MFF är lika bra som förra året. Av det jag sett hittills imponerar de.
Pelle B: -Jag tror det står mellan Malmö och Blåvitt.
Thomas N:- Ja. Malmö har bredaste truppen, bästa förutsättningarna. Jag ser inte att något annat lag har fått de förstärkningar som krävs för att kunna hota MFF. Jag tror till och med att de har råd med en svacka.
* Hur långt kommer nykomlingarna att räcka?
RE: -Häcken lär stå sig hyfsat. Bra värvningar med en sån som Töfting. Häcken har bestämt sig för att inte bli ett hissgäng och de har en bra ekonomi. Gefle får problem, och Assyriska...har de inte något i bakfickan och köper en Kennedy (Bakircioglu) eller Abgar Barsom blir det likadant för dem.
TW: -De får det svårt. Gefle har fått förbereda sig bättre än Assyriska med tanke på alla turer. Häcken har störst chans att klara sig och klart vassast nyförvärv.
PB: -Inte långt, Gefle och Assyriska ryker ordentligt. Gefle kan bli ett nytt Enköping. I Assyriska kan det bli kaos och kalabalik känns det som. I Häcken beror det på hur Stefan Lundin vill spela. Häcken är ett lirande lag och han är mer för långbollar. De har förutsättningar för att bli ett mittenlag.
TN: -Gefle och Assyriska är avstigningskandidater. Häcken bör klara sig med de förstärkningar som gjorts.
* Vilket lag blir en flopp, vilket överraskar?
RE: -Örgryte tror jag får bekymmer. Det kan hända att Zoran kört skiten ur dem och att de kommer senare. Hammarby har haft några mellanår, men har spelarna mognat där kan de gå bra. Jag tror på Hammarby.
TW: -Jag ser ingen direkt flopp. Häcken kan vara ett lag som går överraskande bra. Det har varit ganska lugnt kring Hammarby, men jag har en känsla av att de kan överraska i år. Landskrona är också ett sånt lag.
PB: -Det finns risk att Halmstad går dåligt, men det kanske inte är en överraskning med de spelare de tappat. Häcken kan gå bra, det är en stark nykomling men det brukar var tufft.
TN: -Gefle blir en flopp...Elfsborg kan gå bra. Någon gång måste de ta det lilla steget till övre tredjedelen. Ny arena och Anders Svensson kommer...det är positivt runt klubben.
* Vilka blir spelarna ni kommer att snacka mest om?
RE: -Markus Rosenberg, George Mourad i Blåvitt, Töfting troligen. Han mittfältaren i Halmstad...Djuric, kanske Dede i Kalmar. Det finns en del.
TW: -Rosenberg kommer att fortsätta gå bra. De som kommit hit, som Selakovic och Töfting och några till, kommer att dra till sig intresse, i alla fall i början.
PB: Rosenberg blir vårens "snackis" - tills han blir proffs. Stefan Selakovic kommer att få mycket fokus i början, sedan beror det på hur han presterar.
TN: Rosenberg förstås. Dusan Djuric. Kanske Mourad. Jag hoppas jag får prata mycket om unga lovande spelare på väg upp.
* Vad vill ni ser mer av i allsvenskan, som ni såg för lite av förra året?
RE: -Jag säger det varje år: släpp fram unga killar och matcha dom på ett vettigt sätt. Det finns killar som är mogna för det. Vi tar hit, ursäkta uttrycket, många utländska B-spelare och det hämmar rekryteringen underifrån. Och så fortsätter jag att tjata om fler distansskott.
TW: -Jag skulle vilja se att lagen blir mer offensivt inriktade än i fjol.
PB: -Jag hoppas vi får se en bättre klass på anfallsspelet. Det har blivit sämre. Jag vill se ett mer kreativt anfallsspel där man tar sig fram mer med egna kvalitéer, mindre på motståndarens misstag.
TN: -Jag vill se fler mittfältare som utmanar och skjuter. Mer kreativa mittfältare som kan göra en spelare man mot man. Det har varit för mycket säkerhetsspel.
* Tendensen över några år, har allsvenskan lyft sig eller blivit sämre?
RE: -Den var okej förra året, men bättre året innan. Det finns möjligheter att den lyfter sig. Fler profiler har kommit utifrån och så har vi inte släppt iväg så många. Klubbarna får behålla spelarna längre eftersom ekonomin ute i Europa är ansträngd. Det kan bli den bästa allsvenskan på länge.
TW: -Den har tappat i kvalité, generellt sett. Avståndet till de bästa i Europa har ökat. Toppen har tappat. Kanske kan kvalitén öka med Malmö och Blåvitt i år.
PB: -Den har blivit sämre, men jag tror den har förutsättningar att blir riktigt bra i år. Jag tror det kommer att dyka upp ännu fler spelare utifrån och därmed höjs kvalitén.
TN: -Förhoppningsvis lyft sig, men internationellt är vi för dåliga. Allsvenskan blir bättre om vi får lag som går längre i de europeiska cuperna.
TT