Fotbollsfesten är nära - endast 35 mil bort
Väntad julrusning efter biljetter Det är bara 35 mil från Malmö till Hamburg. VM har aldrig varit så här nära sedan 1974 då Västtyskland arrangerade mästerskapen.
Publicerad
Bäddat för att på plats få uppleva fotbollsunderhållning av högsta klass för svenska supportrar alltså.
Men det är tyvärr inte så lätt som att plocka upp telefonen och beställa en biljett till VM, som går av stapeln 9 juni till 9 juli nästa år.
Sverige kommer att tilldelas åtta procent av biljetterna till Sveriges matcher. Det motsvarar 3.500-6.000 biljetter per match, beroende på vilken arena matchen går på.
Men exakt hur biljetttilldelningen kommer att gå till avgörs inte förrän efter lottningen av slutspelet. VM lottas i Leipzig den 9 december 2005.
Veckorna efter lottningen kommer Fifa att bjuda in kvalificerade nationer till "workshops" där bl a biljettilldelning och övrig information om biljetter kommer att delges kvalificerade nationer.
Svenska Fotbollförbundet uppger att det någon gång kring jul- och nyårshelgerna kommer erbjudas den svenska fotbollspubliken att ansöka om biljetter. Ansökningarna kommer då att göras via en internettjänst på förbundets hemsida.
Vid tidigare VM har man kunnat ansöka om max 4 biljetter per ansökan, detta efter direktiv från Fifa respektive Uefa.
När ansökningstiden har gått ut kommer med all sannolikhet lottdragning avgöra vilka som till sist får biljetter.
Möjligheter att köpa biljetter direkt av arrangörerna kommer också att finnas.
Rikard Lann