Gais går för vinst i derbyt
Gais föll snöpligt mot Malmö för en vecka sedan. I derbyt mot Häcken på Rambergsvallen hoppas tillförordnade Gais-tränaren Kjell Pettersson på ett bättre resultat.
Publicerad – Uppdaterad
Gais liggers sist i allsvenskan och sedan Alexander Axén valde att hoppa av tränarjobbet i Gais har Kjell Pettersson varit den som lett laget. Poäng mot Häcken skulle betyda mycket för klubben och Pettersson är hoppfull om att det kan gå.
–Vi fortsätter på samma linje, med samma både anfalls- och försvarsorganisation. Nu har vi fått ytterligare en vecka på oss att nöta in den, säger Kjell Pettersson till lagets hemsida.
Häcken har två raka segrar bakom sig och kan med tre poäng ta sig upp på fjärde plats i tabellen. Förra gången lagen möttes slutade matchen 0-0.