"Kan bli ytor bakom mittbackarna"

Andreas Granqvist, som spelat tre år i holländska Groningen, är väl påläst inför EM-kvalmatchen i kväll.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Med några spelare skadade, en ovan målvakt och något långsamma mittbackar, är Holland inte en omöjlig uppgift för Sverige om man ska tro Granqvist.
-De har en ny målvakt som inte har spelat så många landskamper och som kanske inte är så varm i kläderna, funderar Granqvist.

Han har också bra koll på backarna.
-Jag känner till deras högerback bra. Han är väldigt offensiv och vill hela tiden komma med i anfallen. I och med det kanske det öppnas ytor bakom honom där man kan hota, säger han till SVT.
Även mittbackarna har sina svagheter.
– De är väldigt bra med bollen men kanske inte de snabbaste. Där kan man också hota i djupled.

Är holländarna arroganta?
-Ja, de har en väldig tro på sig själva, det kanske är därför de är så bra. De vill vara störst och bäst. Och har man 17 raka segrar i kvalmatcherna kan man ju backa upp det också.

Stina Banck
Chris Härenstam