Malmö förhandlar om Zlatan-match

Barcelona kommer att avsluta säsongen med två träningsmatcher i Sverige. För motståndet står Malmö FF och Helsingborg, uppger spanska tidningen Sport.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Matcherna kommer att spelas i slutet av maj eller i början av juni. Enligt Sport är det till 90 procent klart att Barcelona uttnyttjar "Ibrahimovic-effekten" och möter Malmö FF - som firar 100-årsjubileum i år.

De Barcelonaspelare som ska delta i sommarens VM ska inte vara aktuella för träningsmatcherna i Sverige.

Malmö FF ska därför inte vara intresserat av att betala några pengar för ett möte med ett Barcelona utan de största stjärnorna.

-En sådan match skulle vi inte vara intresserade att betala en spänn för. Men visst, vill de spela en träningsmatch med B-laget och Zlatan, så behöver vi väl också matcher, säger MFF:s vd Pelle Svensson till Sydsvenskan.

Barcelonas andra träningsmatch spås bli mot Henrik Larssons gamla klubb Helsingborg, eftersom "Henke" också har ett förflutet i Barcelona.