Mellberg redo för 90 minuter

I början av april opererade han ena knät. Han missade hela slutspurten av Premier League med Aston Villa.n Nu är Olof Mellberg beredd att köra 90 minuter mot Malta i VM-kvalet.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

-Jag känner mig redo. Kan jag köra fem minuter så kan jag köra 90 minuter, sade lagkaptenen vid onsdagens presskonferens.

Under de två sista veckorna av säsongen tränade Mellberg med A-laget, men han var inte redo för någon tävlingsmatch. -Jag körde ganska hårt med laget och kände att jag kom igång ganska bra. Hade jag bara haft den här veckan med landslaget i benen så hade jag nog inte klarat någon match på lördag.

På onsdagen tränade han som vanligt med den övriga truppen. Sedan var det presskonferens som han snabbt lämnade för extra träning.

-Jag får specifik grundträning för musklerna i baksidan av låret. Det är mest där man tappar efter en sådan här skada. Det gäller att vara försiktig för att inte skada knäet ytterligare.

Malta en munsbit?
Alla väntar att Malta ska bli lätt för de svenska favoriterna, men Mellberg anser att uppladdningen i stort sett är den samma som inför en annan match.

-Det blir kanske lite mer koncentration på anfallsspelet. Vi räknar väl med att det är vi som ska göra det mesta. -Men vi tränar också lite försvarsspel, framför allt när det är kontringar mot oss.

Effektivare
För ett antal år sedan kunde det svenska landslaget ha det ganska svårt mot på papperet sämre lag. Det är något som förändrats de senaste åren, något som Mellberg tillskriver en bättre effektivitet.

-Vi har fått bättre självförtroende, inte bara mot så kallade c-nationer utan även mot länder som bara är snäppet sämre eller jämbördiga och vi sätter de målchanser vi får.

-Vi såg senast mot Bulgarien, vi kanske inte skapade så otroligt många chanser, men vi sätter det vi ska och det innebär naturligtvis kredit till de offensiva spelare vi har.

TT