Moggi grät öppet i tv
"Jag har blivit korsfäst" Juventus förre klubbdirektör Luciano Moggi gick under tisdagen för första gången ut i tv och berättade om den senaste tidens skandaler som susat tätt kring honom och hans förra arbetsgivare.
Publicerad
– Jag har inte kommit hit för att försvara mig, men elakheterna under den här perioden har förstört min familj, säger Moggi med gråten i strupen i Rai-programmet Ballarò.
Moggi har känt sig utstött av resten av fotbolls-Italien i två månader - en gest han inte ser ljummet på.
– Jag är numera död i allas ögon, dömd innan jag ens prövats. Jag har blivit korsfäst, säger han.
Krisen är total
– Jag tänker på min sons familj. De har hamnat mitt i krisen. Innan fanns där livsglädjde, nu finns bara smärta.
Luciano och kollegan Antonio Giraudo ansågs länge som ett av fotbollsvärldens starkaste par. Tillsammans förde de in storspelare efter storspelare till Turin-klubben. Nu är det ingen som värderar dem efter detta längre menar Moggi.
– Nu verkar det som om jag och Giraudo är monster, för bara ett tag sedan var vi de bästa som fanns, säger Moggi och syftar på ryktena om att Milan ville ha duon till klubben.
Moggi förnekar uppgifterna att han försökt påverka domarna i ligan. Han erkänner att han gjort en del samtal - men bara för att se till att de bästa domarna fanns på planen när hans Juventus spelade.
Marcus Björling