Polisrazzia i Zlatans bostad

Flera tillslag mot Juventus under dagen Juventus misstänkts för både mutoch skattebrott. Och bara veckor innan fotbolls-VM startar har Zlatan Ibrahimovic dragits in i skandalen kring Juventus.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Hans bostad genomsöktes i dag av italiensk polis i jakt på bevis mot klubben. Enligt italiensk tv misstänks Juventus ha betalat ut svart lön till den svenske anfallaren.

Skandalen kring Juventus blir bara större och större. I dag slog polisen till mot fotbollsklubben på flera håll.

Juventus misstänks för att ha undanhållit skatt i samband med spelarköp och spelarförsäljningar. Klubbens tidigare vd Antonio Giraudo misstänks också för bokföringsbrott.

Det här ligger bakom att polisen genomsökte Juventus kontor och fyra bostäder - förre klubbdirektören Luciano Moggis, Giraudos, Fabio Cannavaros och Zlatan Ibrahimovics. Enligt kvällstidningarna letade polisen efter kontouppgifter och andra dokument som kan stödja de anklagelser som riktas mot klubben. Varken Cannavaro eller Zlatan misstänks dock för något brott, påpekar Turin-åklagarna Giuseppe Narducci och Filippo Beatrice.

-Jag har aldrig haft ett olagligt kontrakt, säger Italiens landslagskapten Cannavaro till nyhetsbyrån Ansa.

TT har varit i kontakt med Zlatans agent Mino Raiola, som dock avböjde att kommentera razzian.

"Påverkar inte VM"
För förbundskapten Lars Lagerbäck kommer razzian som en nyhet.
-Jag vet inget om det här. Men jag tror inte att det påverkar hans VM. Det är väl olika från person till person hur man påverkas av en husrannsakan men jag tror att Zlatan kan hantera det på ett bra sätt, säger Lagerbäck till TT.

Assisterande förbundskapten Roland Andersson är inne på samma linje.

-Det är naturligtvis aldrig trevligt om det är folk inne i
lägenheten, det är det naturligtvis inte. Men jag tror att han är ganska opåverkad rent fotbollsmässigt. Vad jag förstår är han utom misstanke också. Så jag hoppas att det är en psykiskt stark Zlatan som är på väg till samlingen på Gotland, säger Roland Andersson till SVT Sport.

I dag gjordes också en razzia mot Luciano Moggis son Alessandro i Neapel, rapporterar nyhetsbyrån AFP. Han är ägare av Italiens största spelaragentur, GEA som har runt 200 spelare samt ett antal topptränare i sitt stall, många av dem i Serie A.

Alessandro Moggi misstänks för bedrägeri. I en annan utredning misstänks dessutom Juventus för inblandning i en härva av uppgjorda matcher under säsongen 2004/2005.

I förra veckan avgick hela styrelsen som en följd av anklagelserna och Juventus riskerar att bli av med årets och fjolårets ligatitel och att degraderas till Serie B.

Italiens olympiska kommitté beslutade också i går att tvångsförvalta det italienska fotbollsförbundet och utsåg Guido Rossi till förvaltare. Under torsdagen förhördes totalt 41 personer av Rossi. Bland andra Franco Carraro och Innocenzo Mazzini, ordförande och vice ordförande i italienska fotbollförbundet som avgick förra veckan. Dessutom Moggi, Giraudo och nio domare.

TT