Portugal jublar efter målet. Foto: TT Nyhetsbyrån

Portugal vann mot stjärnspäckat England

Uppdaterad
Publicerad

England, med Tottenham–stjärnan Harry Kane i spetsen, är en av favoriterna till att vinna U21-EM. Men i den första gruppmatchen mot Portugal blev det förlust.

Det bjöds på en jämn och ganska händelsefattig första halvlek på Metsky stadion. Och det skulle dröja 33 minuter innan den första riktiga målchansen dök upp. Då var Harry Kane, som gjorde 21 mål i Premier League förra säsongen, nära med ett skott som målvakten Jose Sa snabbt tog hand om.

I den andra halvleken var England riktigt nära att ta ledningen, men Harry Kanes frispark gick strax utanför stolpen.

U21-EM 2015

Istället var det Portugal som i den 57:e minuten kunde göra 1–0. Detta efter att en portugis fallit sedan han fått en knuff i ryggen, och bollen samtidigt träffat stolpen. Först på returen var Joao Mario som snabbt tryckte in bollen i mål.

England jagade febrilt efter kvittering och hade flera farliga chanser, inte minst i slutminuterna. Men Portugals försvar och målvakt höll undan.

Sverige, som är i samma grupp som England och Portugal, vände och vann med 2-1 mot Italien.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

U21-EM 2015

Mer i ämnet