En polis ingriper i ett bråk i Lviv mellan fans i fredags. Scanpix
En polis ingriper i ett bråk i Lviv mellan fans i fredags. Foto: Scanpix

Polisen fruktar bråk när Ryssland möter Polen

Ryssland bjöd på skönspel förra veckan och är favorit i kvällens möte med värdnationen Polen. Utanför planen rustar polisen för eventuella supporterbråk.

Publicerad – Uppdaterad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Rysslands holländske förbundskapten Dick Advocaat har angenäma problem inför kvällens match mot Polen i EM:s andra omgång i kväll.

Vilken toppforward ska få starta? Kerzhakov missade allt i 4-1-segern mot Tjeckien men har gjort 19 mål för landslaget tidigare.

Han byttes ut mot Pavlytjenko, som nätade och passade fram till ett mål. 

-Det finns ingen anledning till stora förändringar, säger Advocaat. Polen fick 1-1 mot Grekland sedan målvakten Tyton räddat straff.

-De har ett starkt lag och fördel av hemmaplan. Men vi visade i första matchen att vi kommer med ett starkt lag som kan göra livet surt för vilket lag som helst i EM , säger Advocaat.

Polis fruktar bråk

Polisen i Warszawa har rustat för bråk inför matchen.

De ryska fansen har varit stökiga och en del av dem riktigt våldsamma. Flera matchvärdar slogs ned i samband med 4-1-segern över Tjeckien förra veckan.

Nu spelas matchen på den ryska nationaldagen. Dessutom tänker de ryska fansen tåga från den polska huvudstadens tågstationen till arenan innan matchstarten.

Polisen fruktar oroligheter och förbereder sig för sin största utmaning under EM.