Så spelas fotbolls-VM

VM-maskoten Armadillo.
VM-maskoten Armadillo. Foto: TT Nyhetsbyrån

32 nationer deltar i Brasilien-VM. Lagen är fördelade på åtta grupper. Så här ser spelschemat ut.

När: 12 juni-13 juli 2014.

Spelorter:  Belo Horizonte (sex matcher: fyra grupp, åttondel, semi), Brasília (sju matcher: fyra grupp, åttondel, kvart, brons), Cuiabá (fyra gruppmatcher), Curitiba (fyra gruppmatcher), Fortaleza (sex matcher: fyra grupp, åttondel, kvart), Manaus (fyra gruppmatcher), Natal (fyra gruppmatcher), Porto Alegre (fem matcher: fyra grupp, åttondel), Recife (fem matcher: fyra grupp, åttondel), Rio de Janeiro (sju matcher: fyra grupp, åttondel, kvart, final), Salvador (sex matcher: fyra grupp, åttondel, kvart), São Paulo (sex matcher: fyra grupp, åttondel, semifinal).

Spelprogrammet, avspark (svenska tider):

Grupp A

12 juni: Brasilien-Kroatien, São Paulo, 22.00

13 juni: Mexiko-Kamerun, Natal, 18.00

17 juni: Brasilien-Mexiko, Fortaleza, 21.00

18 juni: Kamerun-Kroatien, Manaus, 24.00

23 juni: Kamerun-Brasilien, Brasília, 22.00

23 juni: Kroatien-Mexiko, Recife, 22.00

Grupp B

13 juni: Spanien-Nederländerna, Salvador, 21.00

13 juni: Chile-Australien, Cuiabá, 24.00

18 juni: Australien-Nederländerna, Porto Alegre, 18.00

18 juni: Spanien-Chile, Rio de Janeiro, 21.00

23 juni: Australien-Spanien, Curitiba, 18.00

23 juni: Nederländerna-Chile, São Paulo, 18.00

Grupp C

14 juni: Colombia-Grekland, Belo Horizonte, 18.00

15 juni: Elfenbenskusten-Japan, Recife, 24.00

19 juni: Colombia-Elfenbenskusten, Brasília, 18.00

19 juni: Japan-Grekland, Natal, 24.00

24 juni: Japan-Colombia, Cuiabá, 22.00

24 juni: Grekland-Elfenbenskusten, Fortaleza, 22.00

Grupp D

14 juni: Uruguay-Costa Rica, Fortaleza, 21.00

14 juni: England-Italien, Manaus, 24.00

19 juni: Uruguay-England, São Paulo, 21.00

20 juni: Italien-Costa Rica, Recife, 18.00

24 juni: Italien-Uruguay, Natal, 18.00

24 juni: Costa Rica-England, Belo Horizonte, 18.00

Grupp E

15 juni: Schweiz-Ecuador, Brasília, 18.00

15 juni: Frankrike-Honduras, Porto Alegre, 21.00

20 juni: Schweiz-Frankrike, Salvador, 21.00

20 juni: Honduras-Ecuador, Curitiba, 24.00

25 juni: Honduras-Schweiz, Manaus, 22.00

25 juni: Ecuador-Frankrike, Rio de Janeiro, 22.00

Grupp F

15 juni: Argentina-Bosnien-Hercegovina, Rio de Janeiro, 24.00

16 juni: Iran-Nigeria, Curitiba, 21.00

21 juni: Argentina-Iran, Belo Horizonte, 18.00

21 juni: Nigeria-Bosnien-Hercegovina, Cuiabá, 24.00

25 juni: Nigeria-Argentina, Porto Alegre, 18.00

25 juni: Bosnien-Hercegovina-Iran, Salvador, 18.00

Grupp G

16 juni: Tyskland-Portugal, Salvador, 18.00

16 juni: Ghana-USA, Natal, 24.00

21 juni: Tyskland-Ghana, Fortaleza, 21.00

22 juni: USA-Portugal, Manaus, 24.00

26 juni: USA-Tyskland, Recife, 18.00

26 juni: Portugal-Ghana, Brasília, 18.00

Grupp H

17 juni: Belgien-Algeriet, Belo Horizonte, 18.00

17 juni: Ryssland-Sydkorea, Cuiabá, 24.00

22 juni: Sydkorea-Algeriet, Porto Alegre, 21.00

22 juni: Belgien-Ryssland, Rio de Janeiro, 18.00

26 juni: Sydkorea-Belgien, São Paulo, 22.00

26 juni: Algeriet-Ryssland, Curitiba, 22.00

Åttondelsfinaler:

28 juni: 1A-2B, Belo Horizonte, 18.00

28 juni: 1C-2D, Rio de Janeiro, 22.00

29 juni: 1B-2A, Fortaleza, 18.00

29 juni: 1D-2C, Recife, 22.00

30 juni: 1E-2F, Brasília, 18.00

30 juni: 1G-2H, Porto Alegre, 22.00

1 juli: 1F-2E, São Paulo, 18.00

1 juli: 1H-2G, Salvador, 22.00

Kvartsfinaler:

4 juli: 1E/2F-1G/2H, Rio de Janeiro, 18.00

4 juli: 1A/2B-1C/2D, Fortaleza, 22.00

5 juli: 1F/2E-1H/2G, Brasília, 18.00

5 juli: 1B/2A-1D/2C, Salvador, 22.00

Semifinaler:

8 juli: 1A/2B/1C/2D-1E/2F/1G/2H, Belo Horizonte, 22.00

9 juli: 1B/2A/1D/2C-1F/2E/1H/2G, São Paulo, 22.00

Bronsmatch:

12 juli: 1A/2B/1C/2D/1E/2F/1G/2H-1B/2A/1D/2C/1F/2E/1H/2G, Brasília, 22.00.

Final:

13 juli: 1A/2B/1C/2D/1E/2F/1G/2H-1B/2A/1D/2C/1F/2E/1H/2G, Rio de Janeiro, 21.00

SVT Sport/TT

Publicerad:

Uppdaterad: