Skandalscener när Milan föll

I 94:e minuten slog Zlatan Ibrahimovic in vad han trodde var 1-1 för Milan hemma mot Tottenham i Champions Leagues åttondelsfinal. Men domaren hade blåst för en Zlatanknuff och Tottenham skrällvann med 1-0.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

-Jag tycker Tottenham gör en bra match. Vi vågar inte lika mycket som i ligan. Det här är Champions League och det är en helt annan sak, säger Zlatan Ibrahimovic till Viasat.

Milanspelarna blev vansinniga efter det bortdömda målet - en läcker cykelspark - sekunderna före slutsignalen. Allra vildast var Gennaro Gattuso som var framme och skallade gamle storspelaren Joe Jordan, assisterande tränare i Tottenham. Räkna med granskning och avstängning som följd för Gattuso, som oavsett utgång missar returen för en varning tidigare i matchen.

-Han tappade huvudet och jag förstår inte varför, säger Tottenhams tränare Harry Redknapp till Viasat.

"Solklar utvisning"
Matchen var tuff i ösregnet på San Siro. Milans målvakt Christian Abbiati bars ut på bår redan efter en kvart efter att ha fått en smäll mot huvudet och fördes till sjukhus. Lagkompisen Mathieu Flamini kapade Vedran Corluka brutalt men klarade sig med gult kort.

-En solklar utvisning. En avskyvärd tackling, konstaterar Redknapp.

Corluka tvingades bryta matchen. Han kom senare instapplandes till bänken på kryckor, med foten bandagerad.

Tottenhams målvakt Heurelho Gomes blev matchens stora profil. Två suveräna enhandsräddningar snuvade Milan-backen Mario Yepes på första målet för säsongen när hemmalaget tryckte på rejält i den andra halvleken.

Med tio minuter kvar kom avgörandet. Zlatan Ibrahimovic tappade bollen och Tottenham ställde om blixtsnabbt. Aaron Lennon sprang förbi Yepes och passade Peter Crouch som placerade in segermålet.

-Det är en match kvar, säger Zlatan Ibrahimovic samlat till Viasat.

Jonathan Kvarnström
Johan Wåhlin
TT