Superform av Zlatan i omstarten
"Vi är i en fantastisk form" Zlatan Ibrahimovic visade superform direkt när serie A startade om efter jullovet. Han gjorde två mål när Inter vann i Siena med 3-2.
Publicerad
-Ibrahimovic gjorde ett sanslöst mål i dag. Han kan göra allting, berömde Inters tränare Roberto Mancini efteråt.
Återigen gjorde Zlatan ett mycket vackert mål. I början av andra halvlek drog han till på liggande boll. Den for iväg stenhårt från 25 meter upp i målvakten Alex Manningers bortre kryss.
Coolt gick Zlatan omkring med armarna rätt ut i den välkända oefterhärmliga segergesten.
Zlatan inledde målskyttet med att förvalta en billig straff. Zlatan slog bollen hårt efter marken och Manninger gick åt rätt håll men hängde inte med. Ibra spelade även fram till Cambiassos 2-1-mål i slutet av den första halvleken.
-Vi visste att det skulle bli en svår match och det blev det. Men vi är i en fantastisk form och var värda tre poäng, säger Ibrahimovic till Inters hemsida.
Ibra valdes till planens bäste spelare
Landslagsanfallaren fick pris som matchens bäste spelare och var givetvis nöjd med sin egen insats.
-Jag gjorde ett underbart mål. Jag jobbar väldigt hårt på träningarna och du kan se resultatet av det i matcherna, fortsätter matchhjälten.
I slutet av matchen fick han ett ypperligt läge att fullborda sitt hattrick, men skottet gick över. Trots det är han nu uppe i elva seriemål den här säsongen, är delad tvåa, och har bara två upp till skytteligaledaren David Trezeguet.
-Jag känner mig i väldigt bra fysisk form och tror på mig själv, är Zlatan Ibrahimovics förklaring till succén.
Jonathan Kvarnström