Zlatan: "Engelsmän ger aldrig upp"

Trots 4-0-ledningen vill inte Zlatan Ibrahimovic veta av snacket om att åttondelsfinalen mot Arsenal är avgjord redan. -Jag vet att engelsmän aldrig ger upp och jag minns också hur Milan slog Deportiva La Courina med 4-1 på San Siro för några år sedan, men sedan förlorade med 4-0 i returen och åkte ut. Vi vill inte uppleva ett nytt Deportivo, säger Zlatan till The Sun.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Svensken har satt sig i respekt hos Arsenal efter succé i första mötet.
-Jag njöt då. Jag mådde väldigt bra på plan, men det är lätt att må bra när en match går så bra. Efteråt var vi oerhört glada, men vi har fortfarande jobb kvar att göra. Vi har bara spelat en match. Vi ska spela ytterligare en match så inget är avgjort än, säger han.

Men han väljer ändå att vara ödmjuk efter uppgiften.
-Jag vet att det såg enkelt ut och när man tänker tillbaka på det nu kan man till och med tänka att det var enkelt, men jag kan lova dig att innan matchen vågade vi inte ens hoppas på resultatet, säger han.

Satsar på fyra anfallare
För Arsenal finns det bar ett alternativ - full fart framåt. Arséne Wenger väljer en offensiv startelva.
-Jag kan ta risker, eftersom jag inte har något val. Jag har bara två mittfältare och då spelar vi med fyra anfallare, säger han enligt Mirror.

Max Schüllerqvist