Zlatan nätade mot tappert Napoli
Zlatan Ibrahimovic gjorde mål och Milan vann med 2-1. Men det var hemmalaget Napoli som bjöd upp till en härlig fotbollsunderhållning.
Publicerad
Robinho gjorde 1-0 för Milan efter öppnande väggspel. På stopptid i första halvlek visades Napolis Michele Piazenza ut. Han fick sitt andra gula kort för hands.
Napoli pressade och skapade mängder med målchanser trots decimerat manskap.
I en kontring kunde dock en omarkerad Zlatan nicka in 2-0.
Milan tvåa efter Lazio
Kämpen Lavezzi reducerade, liggande på rygg, med ett skott i nättaket och Milan kom undan med ett nödrop.
Milans back Massimo Oddo passade fram till både Robinhos och Zlatans mål i regnet över San Paolo-stadion i Neapel.
Det var Milans första seger i Neapel på nära 13 år. Zlatan och hans lagkamrater buades ut så fort de rörde bollen.
Svensken hade några halvfarliga målchanser. Han slog en konstspark rakt på målvakten och i andra halvlek ett tamt skott, också nästan rakt på Napolis utmärkte målvakt.
Zlatan bjöd också på några lysande framspelningar men Pato, som oftast var mottagare, var lite för ivrig och fick aldrig till sina skottförsök.
Efter åtta omgångar är Milan tvåa i tabellen och två poäng efter Lazio.
Ingemar Jansson