Zlatan på MLS önskelista

MLS-basen Don Garber drömmer om att se Zlatan i sin liga som ersättare till David Beckham.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

-Zlatan Ibrahimovic är definitivt en spelare som jag väldigt gärna vill se i MLS. Det skulle vara fantastiskt, säger Garber till TT.

Don Garber följer fotbollen med lupp och smider planer när det gäller att locka profiler till MLS. Det var hans idé att köpa över David Beckham till Los Angeles Galaxy. Beckhams kontrakt går ut den här månaden och mycket tyder på att engelsmannen nästa år spelar i Europa.

Ligan behöver därför ett tungt namn i klass med populäre Beckham som i söndags vann sin första MLS-titel när Galaxy besegrade Houston Dynamo med 1-0 i finalen.

TT: Kan det vara Zlatan som i intervjuer indikerat att han kan tänka sig att avsluta karriären i USA?
-Oj, vad fantastiskt det skulle vara att se Zlatan Ibrahimovic i Major league soccer. Han är en otroligt skicklig fotbollsspelare och det skulle vara enormt om han valde att spela i USA efter sina framgångar i Europa, säger Don Garber.

"Egen stjärnglans"
-Spelare av Ibrahimovics och Beckhams kaliber har sin egen stjärnglans. Det finns många i Sydamerika och Europa, men det är inte bara att ringa och säga "vill du komma hit"? MLS konkurrerar med många starka ligor, men jag vet att vi är attraktiva. För många spelare kan det vara en dröm att spela i USA.

MLS-basen ger TT en exklusiv intervju i Staples Center i en periodpaus mellan Los Angeles Kings och Anaheim Ducks. I NHL finns mängder av svenska stjärnor, men Garber gillar fotbollsspelarna också.
-Sverige har också en rik tradition av fotbollslirare som underhållit fans världen över.
En av dem som Garber lyckats locka över var Fredrik Ljungberg.
-Freddie betydde mycket för Seattle och Chicago. Han var duktig och respekterad i MLS.

Växande liga
När MLS sparkade igång 1996 bestod ligan av tio klubbar, men under Don Garbers ledning har antalet ökat till 18 lag i USA och Kanada. Nykomlingar i år är Vancouver Whitecaps och Portland Timbers.
Garber, som blev MLS-bas 1999, ler stolt när han poängterar att ligan får tillökning 2012.

-Nästa säsong ansluter Montreal. Vi hade 17 872 åskådare i snitt i år vilket var högre än både NBA och NHL. Media skriver mer om "soccer" och finalen mellan Los Angeles Galaxy och Houston Dynamo visas på tv i 115 länder.

Garber kan personligen ta åt sig en stor del av äran. Han kom till MLS efter 16 år i NFL och har under sina tolv år som boss sytt upp 15 tunga investerare som garanterar att snittlönen för spelarna är 1,1 miljoner dollar.
Blir Zlatan Don Garbers nästa stora klipp?

TT