Zlatan tvåmålsskytt mot Chievo
En halvlek var vad Milan behövde för att avfärda ett uddlöst Chievo. 4-0 efter två mål av Zlatan Ibrahimovic blev slutresultatet.
Publicerad
-Vi spelar väldigt bra. Hela laget jobbar väldigt hårt, så allt går så bra som det kan, säger Zlatan.
Det första målet från Zlatan var ett behärskat skott från straffområdslinjen som satt i krysset. Även det andra målet från Zlatan satt i krysset men kom från straffpunkten.
Målen var svenskens 100:e och 101:a mål i serie A och han såg riktigt vass ut i den första halvleken.
-Det viktigaste är att vinna. Om jag gör mål är det en bonus. Jag har jobbat hårt och gjort många mål här i Italien. Jag har blivit mycket bättre, speciellt i närheten av målet.
Mittbacken Thiago Silva gjorde 1-0 med en behärskad bredsida från 20 meter redan efter åtta minuter. Alexandre Pato gjorde det andra Milan-målet som inte Zlatan var inblandad i när han stötte in en retur från ett Aquilani-skott.
I den andra halvleken så var matchen över och de båda lagen gick mest och väntade på slutsignalen.
Milan-tränaren Massimiliano Allegri passade på att vila sina nyckelspelare och i den 68:e minuten byttes Zlatan ut mot brassen Robinho. Innan dess hade Kevin Prince Boateng bytts ut och Pato byttes ut strax efter Zlatan.
Milan skuggar nu Juventus i toppen, endast en poäng efter men med en match mer spelad.
Johan Lundell