Dag för dag-program för friidrotts-EM 2024
Fredag 7 juni
09:35 Diskus (h) kvalgrupp A
09:40 100m häck sjukamp (d)
10:03 Kula (d) kval
10:10 100m häck (d) försök
10:40 110m häck (h) försök
10:55 Diskus (h) kvalgrupp B
11:05 Höjdhopp sjukamp
11:10 Tresteg (d) kval
11:45 1500m (d) försök
12:15 Diskus (d) kvalgrupp A
12:20 800m (h) försök
12:55 Längdhopp (H) kval
13:05 3000m hinder (d) försök
13:35 Diskus (d) kvalgrupp B
Paus
18:35 20km gång (d) final
18:40 Kula sjukamp
19:55 Kula (h) kval
20:30 Höjdhopp (d) kval
21:02 Diskus (h) final
21:10 100m (h) försök
21:33 Kula (d) final
21:45 200m sjukamp
22:20 4 x 400m mixed final
22:40 5000m (d) final
Lördag 8 juni
10:05 Slägga (h) kvalgrupp A
10:10 3000m hinder (h) försök
10:40 Stavhopp (d) kval
10:50 100m (d) försök
11:30 Slägga (h) kvalgrupp B
11:45 400m (h) försök
12:10 Längdhopp sjukamp
12:20 400m (d) försök
Paus
18:00 20km gång (h) final
18:20 Spjut sjukamp grupp A
19:35 Spjut sjukamp grupp B
19:50 800m (h) semifinaler
20:10 100m häck (d) semifinaler
20:35 Längdhopp (h) final
20:40 110m häck (h) semifinaler
21:02 Kula (h) final
21:10 100m (h semifinaler)
21:35 Diskus (d) final
21:41 800m sjukamp final
22:05 100m häck (d) final
22:16 110m häck (h) final
22:26 5000m (h) final
22:53 100m (h) final
Söndag 9 juni
09:00 Halvmaraton (h) final
09:30 Halvmaraton (d) final
10:05 Slägga (d) kvalgrupp A
10:45 Tresteg (h) kval
11:30 Slägga (d) kvalgrupp B
11:35 Höjdhopp (h) kval
11:50 200m (h) försök
12:40 400m häck (d) försök
13:20 400m H (h) försök
Paus
20:05 400m (d) semifinaler
20:30 Höjdhopp (d) final
20:38 400m (h) semifinaler
21:05 100m (d) semifinaler
21:11 Slägga (h) final
21:21 Tresteg (d) final
21:35 200m (h) semifinaler
22:04 3000m hinder (d) final
22:27 800m (h) final
22:36 1500m (d) final
22:53 100m (d) final
Måndag 10 juni
10:05 100m tiokamp
10:18 Stavhopp (h) kval
10:25 Spjut (d) kvalgrupp A
10:35 200m (d) försök
11:05 Längdhopp tiokamp
11:20 1500m (h) försök
11:45 Spjut (d) kvalgrupp B
11:50 800m (d) försök
12:40 400m häck (h) semifinaler
13:05 Kula tiokamp
13:15 400m häck (d) semifinaler
Paus
19:30 Höjdhopp tiokamp
20:15 Stavhopp (d) final
21:05 200m (d) semifinaler
21:33 Slägga (d) final
21:40 400m (h) final
21:50 400m (d) final
22:00 3000m hinder (h) final
22:20 400m tiokamp
22:50 200m (h) final
Tisdag 11 juni
09:35 110m häck tiokamp
10:10 800m (d) semifinaler
10:30 Diskus tiokamp grupp A
10:35 Längdhopp (d) kval
10:45 4 x 400m (h) försök
11:15 4 x 400m (d) försök
11:35 Diskus tiokamp grupp B
11:55 Stavhopp tiokamp grupp A
12:00 4 x 100m (h) försök
12:30 4 x 100m (d) försök
13:00 Spjut (h) kvalgrupp A
13:10 Stavhopp tiokamp grupp B
14:25 Spjut (h) kvalgrupp B
Paus
19:05 Spjut tiokamp grupp A
19:50 10 000m (d) B-final
20:15 Spjut tiokamp grupp B
20:35 Höjdhopp (h) final
20:55 Tresteg (h) final
21:05 400m häck (h) final
21:18 400m häck (d) final
21:30 10 000m (d) final
21:36 Spjut (d) final
22:25 1500m tiokamp
22:53 200m (d) final
Onsdag 12 juni
20:12 10 000m (h) B-final
20:20 Stavhopp (h) final
20:28 Spjut (h) final
20:54 Längdhopp (d) final
21:06 4 x 400m (d) final
21:19 4 x 400m (f) final
21:31 800m (d) final
21:44 10 000m (h) final
22:26 1500m (h) final
22:38 4 x 100m (d) final
22:50 4 x 100m (h) final
Vilka sänder EM i friidrott 2024?
SVT sänder mästerskapet i TV och streamar på SVT Play.
Så gick det för Sverige senast i friidrotts-EM 2022:
EM i friidrott var senast i München, Tyskland. Då avgjordes mästerskapet i augusti 15–21/8 2022. Sverige tog två medaljer.
Guld: Armand Duplantis, stav, 6.06 m (mästerskapsrekord)
Silver: Thobias Montler, längd, 8.06 m
4:a: Andreas Kramer, 800 m, 1:45.38
4:a: Andreas Almgren, 5000 m, 13:26.48
4:a: Simon Pettersson, diskus, 67.12 m
4:a: Marcus Nilsson, tiokamp, 8.327 p
4:a: Fanny Roos, kula, 18.55 m
5:a: Daniel Ståhl, diskus, 66.39 m
6:a: Khaddi Sagnia, längd, 6.61 m
7:a: Hanna Hermansson, 1500 m, 4:05.76
7:a: Axelina Johansson, kula, 18.04 m
8:a: Bianca Salming, sjukamp, 6.185
Hur ofta är det EM i friidrott?
Fram till 2012 arrangerades EM i friidrott vart fjärde år. Därefter ändrade man upplägget och EM avgörs nu vartannat år.
Svenska truppen
DAMER
200 m: Julia Henriksson, Malmö AI
1500 m: Hanna Hermansson, Turebergs FK och Yolanda Ngarambe, Turebergs FK
Halvmaraton: Hanna Lindholm, Högby IF
3000 m hinder: Emilia Lillemo, Täby IS
400 m häck: Moa Granat, Vallentuna FK
Tresteg: Maja Åskag, Råby-Rekarne FIF och Emilia Sjöstrand, Hellas FK
Kula: Fanny Roos, Malmö AI och Sara Lennman, Spårvägens FK
Sjukamp: Bianca Salming, Turebergs FK
HERRAR
100 m: Henrik Larsson, IF Göta Karlstad
800 m: Andreas Kramer, Ullevi FK
1500 m: Samuel Pihlström, Hälle IF
10 000 m: Andreas Almgren, Turebergs FK
20 km gång: Perseus Karlström, Eskilstuna FI
Halvmaraton: Suldan Hassan, Ullevi FK och Jonas Glans, Malmö AI
3000 m hinder: Simon Sundström, IFK Lidingö
110 m häck: Max Hrelja, Malmö AI
400 m häck: Carl Bengtström, Örgryte IS och Oskar Edlund, Täby IS
Stav: Armand Duplantis, Upsala IF
Längd: Thobias Montler, Ullevi FK
Kula: Wictor Petersson, Malmö AI
Diskus: Simon Pettersson, Upsala IF och Daniel Ståhl, Spårvägens FK
Slägga: Ragnar Carlsson, Hässelby SK
Truppen kommer sannolikt att utökas. Kvalperioden för samtliga grenar sträcker sig fram till den 26 maj. Här berättar förbundskapten Kajsa Bergqvist mer om tankarna kring den slutgiltiga truppen.