Kenyanska vann trots fall
Edna Kiplagat ledde en kenyansk trippel och vann på 2.28.43 efter att ha sprungit andra halvan på 1.12 (mot 1.16 den första halvan).
Publicerad
Med ett par kilometer kvar blev Kiplagat oavsiktligt fälld av en lagkamrat när hon skulle ta vatten.
Fallet var ganska svårt men Kiplagat kom snabbt på benen och trummade på obehindrat mot målet som var beläget vid en park långt från stadion.
-Jag blev rädd att jag skadat mig men jag var okej, erkände den upprymda segrarinnan efteråt för Reuters.
Trippelsegern var den första i en VM-maraton hittills. Edna Kiplagat tog guldet i sin mästerskapsdebut.
-Jag hade ingen särskild taktik. Jag ville bara öka farten efter 32 km, säger Kiplagat som vann New York Marathon i fjol och var trea i London tidigare i år.
Jonathan Kvarnström
Johan Wåhlin