Säsongen över för Susanna Kallur
Susanna Kallur har bestämt sig för att inte tävla mer denna utomhussäsong som har kantats av motgångar, envisa skador och fall. I stället ska hon rehabilitera sitt skadade ben. -Det känns inte meningsfullt att fortsätta tävla, säger Kallur.
Publicerad
-Ett klokt beslut. Hon har en lång karriär framför sig med många fler säsonger och det viktigaste nu är att bli hel, säger Kallurs tränare Karin Torneklint till TT.
-Benet ger sig inte, det gör ont från och till och då är det bättre att ta ledigt.
Efter att ha diskuterat den närmaste framtiden med tränarna Torneklint och Torbjörn Eriksson tog Kallur beslutet att avbryta säsongen. -Det känns inte meningsfullt att fortsätta tävla i Bryssel Golden league och eventuellt i World athletic final i Stuttgart eftersom jag fortfarande besväras av mitt smalben, säger Kallur enligt ett pressmeddelande.
I OS i augusti gjorde Kallur comeback efter två månaders uppehåll på grund av en stressfraktur i smalbenet som smärtat. Hon nådde semifinal men föll där på första häcken. Tävlingen i Zürich i fredags där hon blev femma på 12,71 skulle vara början på vägen tillbaka. Nu blev det inte så.
Karin Torneklint tycker inte att det hade varit bättre att avbryta säsongen redan efter OS-fallet.
-Nej, benet kändes hyfsat efter OS och hon ville springa i Zürich. Nu ska vi kolla upp benet och sedan får hon köra rehab-träning. Och kanske ta lite semester, det behöver alla, säger Torneklint.
-Jag vill nu i stället fullt koncentrera mig på att bli helt återställd så att jag kan inleda min höstträning utan problem, säger Kallur. Höstträningen börjar vanligtvis i mitten av oktober.
-Tanken är att hon ska kunna köra igång den som normalt, säger Torneklint.
TT