Skada stoppar Carolina Klüft

Följer finnkampen i tv Carolina Klüft ställer in resten av säsongen sedan läkare upptäckt en stressreaktion i hennes lår. Skadan tvingar henne till vila i minst fyra veckor, och sedan ny magnetröntgen.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Finnkampen avgörs i år i Helsingfors. Klüft har håvat in poäng i de senaste landskamperna mot Finland, och att hon inte deltar är ett stort avbräck.

-Jag är överansträngd i benet och jag vill inte riskera att det blir värre. Det blir 4-5 veckors vila innan jag kan börja träna igen, säger Carolina Klüft till SVT Sport.

Hon säger att hon nått årets stora mål som var EM och han redan i Göteborg kände på sig att det var något fel.

-Trist, men jag får ta lärdom av det här till nästa säsong och satsa på grundträningen, säger hon.

Klüft hade planerat att vara med i MAI-galan, Finnkampen och kanske någon internationell tävling innan säsongen var slut.

-I Finnkampen finns det så många duktiga tjejer i laget så det kommer nog att gå bra utan mig. Jag ska vila och följa den i tv, säger Carolina Klüft.

Besviken
-Självklart var hon besviken, säger förbundsläkaren Sverker Nilsson om Klüfts reaktion på beskedet om skadan.

Enligt Nilsson är det svårt att veta hur framtiden ser ut för Klüft.

-Vi vet inte så mycket om sådana här stressreaktioner. Innan magnetkamerans tid visste vi inte så mycket om dem över huvud taget. Vad vi vet i dag är att om vi inte skulle välja att vila så kan sådana här skador helt självläka eller så kan benet gå sönder. I det här läget är det självklart att vi tar det lugnt, säger han till TT.

Hur mycket påverkade skadan henne i EM?

-I längdkvalet var hon sliten efter sjukampen så då påverkade det inte henne så mycket. Men i finalen så hade hon inte en chans, hon hade väldigt ont, så det är klart att det påverkade henne väldigt mycket.

Erik Aldaeus Patrik Larson