Superstjärnan motsvarade förväntningarna: Asafa Powell vinnare trots dålig start
Storfavoriten Asafa Powell fick en mycket dålig start men tog ikapp efter halva loppet och vann 100 meter i Diamond League i Doha på 9,81.
Publicerad
Den långsamma starten stördes också av att Powell kom snett ut ur blocket. Men sedan han hämtat ikapp visade jamaicanen klassen och ägde de sista meterna.
-Det var ingen vanlig Asafa Powell-start men jag kom tillbaka och vann. Första loppet för säsongen och jag sprang mot riktigt bra killar, så jag är glad, säger Asafa Powell till SVT Sport.
Fint försök
I finalen blåste en medvind på 2,3. Även i försöken var Asafa Powell stark när han vann på fina 9,75, tre hundradelar från sitt personbästa och det gamla världsrekordet 9,72.
Jamaicanen ska springa vid alla sju Diamond League-galor. I kväll var varken Usain Bolt eller Tyson Gay med och Powell ser fram emot att möta de allra bästa.
-Jag är redo, säger han.
Joanna Bong Lindström