Wissman långt från VM-kvalgräns

En hårt pressad Johan Wissman missade SM-tävlingarnas första chans att kvala in till VM. Hans 46,24 i försöket på 400 meter var en bit efter VM-kvalgränsen på 45,70. -Jag gick absolut för VM-gränsen i dag eftersom det var bra förutsättningar, men det funkade inte, säger Wissman besviket efter loppet.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Frågan var om Johan Wissman skulle jogga igenom försöksheatet för att i stället lägga allt krut på lördagens final på 400 meter. Men direkt från start på Gunder Hägg-stadion i Gävle var Wissman snabbt i väg. På bortre långsidan drog han ifrån de övriga löparna och på upploppsrakan höll han farten och sträckte sig över mållinjen.

Men det var en besviken blick han riktade mot klockan. Återigen ett missat försök att nå VM.

-Just nu orkar jag inte prata något mer om det, säger Wissman till TT.

Hans tränare Kenth Olsson menar att det var motvinden på bortre långsidan som förstörde Wissmans VM-chans.

-Det började bra, men efter 100 meter, på bortre långsidan, blåste det motvind, vilket gjorde att han tappade rytm och fart. Det är viktigare att ha medvind där än på upploppet, för då är man så trött ändå, säger Kenth Olsson.

Hoppas på mindre vind
Nu får Wissman en ny chans i lördagens final.

-Vi hoppas att vinden mojnar då, säger Olsson.

Johan Wissman har sprungit på 45,93 som bäst i år i godkänd vind, en tid han alltså måste förbättra med 23 hundradelar. Om Wissman missar VM-platsen på lördagen får han en ny chans två timmar senare i försöket på 200 meter. Finalen på den distansen avgörs på söndagen och VM-kvalgränsen på 200 meter är 20,75, hans årsbästa är 20,93.

Helgens SM-tävlingar är Johan Wissmans sista chans att kvalificera sig för VM i Daegu, Sydkorea. På söndag eftermiddag spikas truppen och på tisdag åker det första gänget ned till Sydkorea för ett uppladdningsläger. VM inleds 27 augusti.

Kaptenen kritisk till IAAF
Förbundskapten Stefan Olsson lider med Wissman.

-Jag skulle skicka Johan direkt till VM om jag fick, för jag tycker han är värd det.

Olsson är kritisk till att internationella friidrottsförbundet, IAAF, satt en ganska tuff VM-kvalgräns på 400 meter.

-Jag skulle vilja skicka en passning till IAAF att inte bara utgå ifrån ett toppresultat, utan att man i stället tar med dem som gjort tre till fem bra resultat under året på en något lägre nivå. Enligt mig har man bättre förutsättningar på VM om man är stabil på en hög nivå än den som gjort enstaka toppresultat.

-Ett annat alternativ är att låta varje land ha ett eller två wild cards, säger Olsson.

Fakta: Johan Wissman
Född: 2 november 1982, i Helsingborg.
Klubb: IFK Helsingborg.
Personligt rekord 200 meter: 20,30.
Personligt rekord 400 meter: 44,56.
Främsta meriter: EM-silver 2006 i Göteborg, VM-silver inomhus 2006 och 2008, sex SM-guld på 200 meter, två SM-guld på 400 meter, ett SM-guld på 100 meter

TT